Doc. dr. sc. Joža Horvat
Godine 2023. zaposlen sam na radnom mjestu docenta na Katedri za dijalektologiju i povijest hrvatskoga jezika Odsjeka za kroatistiku Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Zahtjevi novoga radnoga mjesta (ponajprije predavački angažman na dijalektološkim i onomastičkim kolegijima) nadovezuju se na moje znanstvene interese, razvijane na svim razinama obrazovanja te iskristalizirane prethodnim znanstvenim radnim iskustvom.
Vrlo važnu ulogu u mojem profesionalnom razvoju – poput kamena temeljca – imao je poslijediplomski doktorski studij Povijest i dijalektologija hrvatskoga jezika. Kvalitetno organiziran, orijentiran na potrebe, želje i interese studenata, sukladno tomu primjereno usko usmjeren na specifična kroatistička područja, razumno koncipiran i prilagodljiv individualnim zahtjevima, omogućio mi je najprije produbljivanje i nadogradnju znanja usvojenih na preddiplomskom i diplomskom studiju. Usto je omogućio i bliže upoznavanje s relevantnim metodama, istraživanjima, opusima, projektima i sl. najboljih domaćih i stranih stručnjaka u izabranim područjima te stjecanje novih znanja i vještina. Poticaji (i strast prema poslu kojim se bave) izvrsnih profesora otvorili su mi vrata u svijet novih tema i pristupa (primjerice, s dr. A. Čilaš Šimpragom upoznavao sam onomastiku od a do z – od antroponomastike do zoonomastike, dr. A. Celinić doživio sam enciklopedijom za svijet kajkavskoga narječja, a kroz bogatstvo čakavskih govora na svim razinama izrazito su me znalački i iscrpno vodile akad. S. Vranić i prof. dr. S. Zubčić). Unatoč usku fokusu nagoviještenu svojim imenom, doktorski mi je studij ponudom kolegija (i ishodima ostvarenim na njima, s čime je u vezi potrebno istaknuti mogućnost (i poticanje) provedbe samostalnoga istraživanja na mnogima od njih, odnosno mogućnost primjene usvojenoga sadržaja) omogućio širenje perspektive te me, dakako, potaknuo na oblikovanje novih interesa, prožimanje postojećih itd. (izdvajaju se, npr., dijalektološki pristup svim jezičnim razinama – od fonologije do leksika, frazeologija, onomastika u najširem smislu, leksikografija i geolingvistika). Najvažnijim ishodom studija smatram osposobljavanje za osmišljavanje istraživačkih metoda, njihovu praktičnu primjenu i provedbu vlastitih istraživanja. Provodeći samostalna istraživanja i radeći na projektima, stjecao sam relevantno iskustvo, dodatno razvijao kritičko mišljenje, osmišljavao i usavršavao znanstvenoistraživačke metode, a rezultate predstavljao objavljujući radove i sudjelujući kao izlagač na konferencijama. Pohađanje poslijediplomskoga studija i stjecanje doktorata omogućilo mi je povezivanje sa stručnjacima sa sličnim znanstvenim interesima te je stvorilo mnogobrojne prilike za suradnje.
Doktorski studij izgradio me i na osobnom planu – među ostalim, doprinio je razvoju kreativnosti, produktivnosti, organizacijskih vještina itd., a posebno vrijednim smatram upoznavanje osoba koje mi kontinuirano daju znanstvenu i prijateljsku podršku.
Svoj osvrt na iskustvo studiranja na poslijediplomskom doktorskom studiju Povijest i dijalektologija hrvatskoga jezikanajkonciznije mogu zaključiti izvrsnom ocjenom te zahvalom svima uključenima u njegovu organizaciju.